W dniach rocznicy rosyjskiej agresji – zwiększona pomoc dla ofiar wojny. Zło pokonać dobrem. Pomoc poznańskiej Caritas.
Lwów, 23-25 lutego 2023.
Kolejny raz Caritas Archidiecezji Poznańskiej wysłała pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Punktem przyjęcia i przeładunku była Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie, gdzie od początku otacza się troską ofiary rosyjskiej agresji. Tym razem transport przybył przeddzień rocznicy rozpoczęcia wojny, kiedy ma Ukrainie obawiano się eskalacji ataków. Szkoły, jak też wiele instytucji były w tych dniach zamknięte, panowała atmosfera strachu. Rocznicę wybuchu wojny, która przyniosła tak wiele śmierci, zniszczeń i cierpień, która wygnała miliony ludzi ze swoich domów, Parafia św. Jana Pawła II wyznaczył rocznicowe dni modlitwami i dobroczynnymi obiadami, na które zaproszono uchodźców mieszkających w wynajętych domach albo tymczasowych budynkach. W czwartek 23 lutego otworzono wystawę grafik autorstwa Wadyma Mołczanowa, wychowanka Domu braci Albertynów we Lwowie. Prace ukazują tragedię Wielkiego Głodu, wywołanego sztucznie na Ukrainie w 1933 roku przez komunistyczne władze. Brat Bernard, albertyn posługujący w domu dla bezdomnych we Lwowie przedstawił wykład. Brat Bernard odnalazł w twórczości Tarasa Szewczenki wizję Matki Bożej cierpiącej z głodu i z wycieńczenia, co wypełnili się niestety w czasie Wielkiego Głodu. Ten genocyd narodu jest powtarzany w tragedii aborcji. Podobnie rosyjska agresja postrzegana jest jak planowe niszczenie narodu ukraińskiego.
Przywiezione tego dnia pomoc żywnościowa z Poznania była przekazana dla szpitala w Iwano-Frankiwsku, dla ewangelickiego zboru koła Czerniowiec, który przyjmuje uchodźców. Generatory, niezbędne w czasie załamania bezpieczeństwa energetycznego i w konsekwencji częstych wyłączeń prądu trafiły do Krasilowa – kapucyńskiego domu rekolekcyjnego św. o.Pio i do parafii pod Odessą. Siostry dominikanki w Żółkwi pomagające setkom uchodźcom, otrzymały żywność. Caritas w Poznaną zadbał też o brykiety do ogrzewania. Do Charkowa przekazano świece – używane w domach pozbawionych elektryczności oraz czapki.
W kolejnych dniach zaznaczonych rocznicą początku wojny odbyły się specjalne nabożeństwa. Przychodzili na nie uchodźcy mieszkających w innych domach we Lwowie. Podjęto obiadem prawie dwustu uchodźców, otrzymali pakiety żywnościowe.
Podczas nabożeństw uchodćy oraz parafianie zbierali ofiary na albertyński dom dla bezdomnych oraz pomoc dla ubogich udzielaną przez saletynów w Busku koło Lwowa.
„Swoje zadania na froncie wypełniają nasi żołnierze, zbliżają dzień zwycięstwa. My tutaj naszym czynieniem dobra chcemy przyczynić się do pokonania zła. Udzielanie pomocy materialnej jesrt bardzo delikatn spraw Biblia mwi e jamuna poodawana ze za min przynosi bl. Chcemy – aby nie dac upokorzenia ubogim – udzialać pomocy w atmosferze modlitwy, śpiewu, kultury. „Dzielimy się tym co możemy”, „Wystawa grafik i wykład o sztuce w rocznicę Wielkiego Glodu”, „Świeto pojednania i dobra”, „Dobrem zbliżamy się do zwyciestwa” – to są hasła naszej akcji dla mieskzjacych w rożnych domach Lwowa” mówi ks.Grzegorz Draus, proboszcz Parafii św. Jana Pawła II, w której od początku wojny przyjmuje się uchodźców.