3 września w przeddzień obchodów związanych z patronką parafii – św. Rozalią gościliśmy w ramach wizytacji kanonicznej ks. biskupa Mariana Florczyka oraz odbył się już po raz 12. Parafialny Festyn Rodzinny.
Kościół nasz dom – taka myśl przewodnia towarzyszyła wspólnocie parafialnej podczas tegorocznego festynu rodzinnego.
Zabawę poprzedziła wspólna modlitwa w trakcie koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. W słowie skierowanym do wiernych podkreślił, że siłą parafii są działające w niej wspólnoty, grupy formacyjne i ludzie, którzy utożsamiają się z Kościołem. Kościołem, który tworzymy wszyscy.
Po Eucharystii goście i parafianie wzięli dział w 12. Parafialnym Festynie Rodzinnym uroczyście rozpoczętym przez gościa – ks. biskupa Mariana Florczyka i ks. proboszcza Andrzeja Drapałę. W tym roku zabawę poprowadził znany aktor p. Rafał Zawierucha.
Wśród nas są ci, którzy widzą i czują więcej. W tym co zwykłe, potrafią dostrzec to, co niezwykłe, mają odwagę dzielić się z nami nawet swoimi najtrudniejszymi doświadczeniami. Walczą o obecność w życiu najważniejszych wartości. Dlatego na parafialnym festynie rodzinnym gościliśmy p. Elżbietę Gacek – autorkę, m.in. 8 tomików poezji.
Pani Elżbieta Gacek to poetka niezwykle wrażliwa na ludzką niedolę, otaczający świat oraz piękno języka ojczystego. Jej ciekawa, oryginalna, bogata w wartości duchowe poezja, adresowana jest właściwie do każdego czytelnika. Dzięki takiej twórczości można się uczyć szacunku i miłości dla swojej Małej Ojczyzny, przyrody, a może przede wszystkim wrażliwości w patrzeniu na drugiego człowieka oraz zasad etycznych, moralnych tak potrzebnych we współczesnym świecie, a wszystko w łączności z Bogiem. Spotkanie poprowadził p. Roman Piskulak, a muzycznie uświetniła na gitarze p. Ala Zawisza.
W trakcie wspólnej zabawy uczestnicy mieli okazję obejrzeć scenkę teatralną przygotowaną przez Zespół Ludowy „Jaworzanki pt. „Podział majątku”, ukazującą konflikt dotyczący rozdzielenia majątku po śmierci ojca. Pokazane przez aktorów spory i brak szacunku dla zmarłego miały charakter żartobliwy, ale kryła się w tym zachowaniu prawda o ludzkiej zachłanności. Ostatecznie rodzina dochodzi do porozumienia, ale czy to koniec sporu?
Pozostając w kręgu kultury ludowej, swój koncert rozpoczęła kapela „Bliżej serca”. Publiczność wspaniale bawiła się przy stylizowanej muzyce opartej na motywach folkloru świętokrzyskiego.
Po prezentacji obecnych na festynie KGW „Florianki” i „Dary Lasu” scenę opanowała młodzież, czyli uczniowie SP nr 1 w Zagnańsku (Chrustach). Młodzi artyści przygotowani pod kierunkiem p. Beaty Adamiec zaprezentowali zumbę marynarską, a Maksymilian Salwa – uczeń klasy 7, przygotowany pod kierunkiem p. Doroty Sabat, zaśpiewał utwór pt. „Imagine” Johna Lennona.
Dzieci przedszkolne z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku wystąpiły w strojach regionalnych z polką. Program przygotowała p. Bożena Gruszczyńska.
Gorąco został przyjęty występ parafialnej scholi ,,Jezusowe nutki” prowadzonej pod kierunkiem p. Moniki Chęć. „Jezusowe nutki” to dziecięcy zespół muzyczny działający przy parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku, powstał on w lipcu 2022 roku. W każdą niedzielę na Mszy św. o godzinie 10 rozbrzmiewają głosy coraz to liczniejszej grupy dzieci, która chwali śpiewem Boga.
Niezwykle wzruszający był występ artysty z Ukrainy – Sergieja Kovalova. Rockowy muzyk pochodzący z Charkowa, przyjechał do Polski po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Aktualnie mieszka w Kielcach. Jest pedagogiem i kompozytorem. Mimo że nie widzi od urodzenia, gra na czterech instrumentach muzycznych: bajanie, akordeonie, harmonijce i fortepianie.
Parafialny festyn był także wspaniałą okazją zaprezentowania działalności artystycznej Klubów „Wolna Strefa”.
Kluby Wolna Strefa to zespół dedykowanych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów placówek, które powstały w odpowiedzi na potrzeby społeczności lokalnych.
Kluby to miejsce przyjazne każdemu człowiekowi, który pragnie realizować swoje pasje, potrzebuje wsparcia w obszarze edukacji, szuka dla siebie miejsca, które będzie godną alternatywą spędzania czasu wolnego, chce inwestować w swój rozwój lub po prostu poczuć się bezpiecznie.
Gościliśmy przedstawicieli klubów:
WS ul. JN Jeziorańskiego, WS Klub Seniora ul. Hoża, WS ul. Karczówkowka, WS Kostomłoty, WS oś. Barwinek, WS ul. Orla, WS Grzymałków, WS ul. Posłowicka.
Artyści bawili publiczność śpiewem i tańcem. Przez cały czas animatorzy z klubów podejmowali działania w namiotach i na placu, m.in. było to wykonywanie kwiatów z bibuły, figurek gipsowych, toreb lnianych, plecenie warkoczyków, robienie baniek mydlanych, zabawa chustą klanzy, robienie waty cukrowej i popcornu.
Tegoroczną wspólną zabawę zakończył wspaniały koncert młodego, charyzmatycznego, prężnie rozwijającego się zespołu z Kielc – Mellow Monday. Sobie, jak i wszystkim słuchaczom życzą – łagodnych poniedziałków. Stąd wzięła się nazwa: Mellow Monday. Taka też jest ich muzyka. Idealnie dobrana mieszanka w postaci pop, rock, funky, jazz.
W trakcie festynu można było z przewodnikiem zwiedzić naszą świątynię, poznać jej historię, ale także splecione z nią dzieje Zagnańska. Odbył się także rodzinny konkurs – „Poznajemy lokalne społeczności”. Zwyciężyła rodzina, w której składzie znalazły się trzy pokolenia: p. Henryk Rogowski, p. Ewelina Rogowska, Leonardo Bertini. Wyłoniliśmy także mistrza gry w szachy, którym okazał się Filip Haba – uczeń kl. IV.
Dla ciała w części gastronomicznej przygotowano degustację ciast i smacznych potraw.
Organizator – Rada Parafialna dziękuje za udział w festynie przedstawicielom policji, OSP Zagnańsk – Chrusty, służbie medycznej, Stowarzyszeniu Nadzieja Rodzinie, klubom „Wolna strefa”, KGW „Florianki”, i „Dary Lasu”, Zespołowi „Jaworzanki”, wspólnotom działającym w parafii, sponsorom i wszystkim osobom za zaangażowanie w organizację parafialnego święta.
Roman Piskulak